Конспекти уроків

http://raipoleschool1.klasna.com/uploads/editor/2010/93091/sitepage_80/files/m_v__korchinskiy_kreativniy_pidhid_vchitelya_do_pidgotovki_urokiv_chitannya.docx
http://raipoleschool1.klasna.com/uploads/editor/2010/93091/sitepage_80/files/m_v__korchinskiy_kreativniy_pidhid_vchitelya_do_pidgotovki_urokiv_chitannya.docx


Основи здоров’я                           Урок № 24                           Клас 2
Тема. Тварини довкола нас. Правила поведінки з тваринами.
Мета: розглянути можливі небезпеки у лісі, у лісосмузі; ознайомити із правилами поводження у разі зустрічі з бродячими і дикими тваринами, правилами безпечної поведінки зі свійськими тваринами; розвивати увагу, мислення; виховувати обачливість, почуття відповідальності за тварин, які живуть у тебе вдома, бережливе ставлення до представників фауни.
Обладнання: зошити, презентація «Правила поведінки зі свійськими тваринами», завдання для тестової перевірки.

ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина.
ІІ. Постановка завдання на урок.
            - Сьогодні на уроці ми будемо говорити про тих, хто їсть без ложки. Здогадуєтеся, хто це? Саме про них, про тварин.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
- Представниками якої природи є тварини? Чому?
- На які групи можна поділити всіх тварин? За якими ознаками?
- Чим відрізняються дикі тварини від свійських?
- На які групи поділяють тварин залежно від того, чим вони живляться?
- Наведіть приклад звірів, які живляться їжею рослинного походження.
- Яких ви знаєте всеїдних тварин?
- Кого віднесемо до хижих?
- Чи можуть тварини становити загрозу для здоров’я та життя людині?
ІV. Робота над новим матеріалом.
            1. Ліс, степ, пустеля, гори  живуть своїм життям. Кожен має право спостерігати їх красу і кожен зобов’язаний не завдавати шкоди навколишньому середовищу. До лісу, у степ бажано ходити гуртом, бо у ньому можна натрапити на диких та здичавілих тварин. Про обережне по­водження з ними ми й поговоримо на сьогоднішньому уроці.
            Під час навчальних екскурсій, літньому відпочинку ми подорожуємо рідним краєм, буваємо  в полі, балках, біля водойм, в лісосмугах, лісі. У кожного з вас є певний досвід спілкування з природою. Тому хочу, щоб всі разом згадали деякі правила поведінки в дикій природі.
Чому не можна руйнувати гнізда птахів?
Чому не можна чіпати пташенят, звірят?
Що слід робити, якщо побачиш неподалік дику тварину?
Які пригоди можуть трапитися з необачними мандрівниками? Складіть речення. Дайте корисні по­ради.
3. Фізкультхвилинка
4. Практична робота: моделювання поведінки з дикими або бездомними тваринами.
1) Вивчення правил безпечної поведінки в лісі у разі зустрічі з дикими тваринами.
Зупинись, затамуй подих;
зберігай спокій;
не наближайся, не торкайся звіра, яким би гарним він тобі не зда­вався;
у разі особливої небезпеки спробуй знайти укриття (високе дерево);
поклич на допомогу.
Запам'ятай!
Зграї бродячих собак та котів набагато небезпечніші від диких тварин.
2) Розгляньте малюнки.  ( фотоматеріал із зображенням грибів,бджіл, зміїв, лисиць, лісових водойм, ...)
 - Які небезпеки можуть підстерігати тебе в лісі ( в лісосмузі)? Як ти будеш діяти в даних ситуаціях?
5. У повсякденному житті нас оточують тварини, ті що живуть у нас вдома, а також ті, яких ми зустрічаємо на вулицях, околицях села. Пропоную переглянути презентацію «Правила поведінки зі свійськими тваринами».
            Деякі люди вважають, що всі тварини повинні давати користь: кішка має виловлювати мишей, собака – дім вартувати. Ні! Тварини нам потрібні, щоб ми стали добрішими і щасливішими. І про них треба піклуватися. Адже вони – “брати наші менші.”
( Слайди 1-3)
 Правила справжнього господаря кішки
n  Займайтеся і грайтеся з кішечкою, але після годування.
n  Розмовляйте з кішкою ласкаво і ніжно.
n  Не примушуйте кішку робити так, як вам хочеться.
n  Не беріть кішку за чубок – їй боляче.
n  Привчайте до своїх виразів “Фу” чи “Не можна”.
n  Не забувайте хвалити кішечку, гуляти з нею, доглядати за нею.
( Слайди 7 - 11 )
Родина котячих – багаточисельна. Пам'ятайте: кішки – це хижаки.
-  Ми у відповіді за тих, кого приручили. Але у житті ми можемо спостерігати інше. Господарі відмовляються від своїх собак, котів і вони стають бродячими.
            Під час зустрічі із бродячим собакою не можна тікати від нього. Потрібно зупинитися, повернутися до нього обличчям, а потім повільно відходити назад і дати дорогу тварині. Якщо собака напав на вас, відбивайтеся від нього тим, що є під руками: каменем, палицею, портфелем. Намагайтеся вдарити його по носі. Ніс найуразливіше місце собаки. Якщо вас укусили собака або кішка, відразу ж скажіть про це батькам, щоб вони негайно відвели вас до лікаря. Не чіпайте бездомних собак і кішок. Від кішок і собак людям передаються хвороби: лишаї, короста, сказ.
( Слайди 12 - 17 )
n  Не дивися в очі чужим собакам. Вони цього не люблять і можуть напасти.
n  Не чіпай собаку, навіть і свого, коли він їсть або спить.
n  Не відбирай у собаки предмета, яким він грається. Якщо чужий собака схопив якусь твою річ, щоб погратися, по допомогу звертайся до його господаря.
Сільським жителям важко уявити своє життя без ведення підсобного господарства. Корови, кози, вівці, свині, коні, кури, гуси, качки, кролі – це не повний перелік тварин, які розводять, вирощують люди. А тварини, відповідно, дають людям користь. Якщо у вас, чи у ваших сусідів є такі тварини, треба бути обачними і дотримуватися певних правил безпеки.
(Слайди 22 - 24)
          Не наближайся до чужих тварин. Пам'ятай, що корови, кози, барани мають роги, якими б'ються.
            Якщо по дорозі зустрінеш череду корів, обійди її або відійди на безпечну відстань.
            Будь обережним з телятами, козенятами, ягнятами. В них чешуться ріжки і вони буцають усе довкола.
            Не частуй чужого коня цукром чи хлібом. Він може вкусити тебе.
            Не підходь до коня ззаду – може брикнути. Згадай казку “Легкий хліб ”.
 - Діти, чи доводилося вам чути вислів «Живуть, як кіт і собака». ( Слайд 20 )
Що це означає? (відповіді дітей) А погляньте на ці фотознімки. На них повна ідилія.
      І на закінчення, слід нагадати ще одне важливе правило:
      Якщо доглядав свійських тварин, грався з ними, помий руки.
Ваше здоров’я у ваших руках!
6. Робота з підручником (с.93). Обговорення малюнків.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота в зошиті. (О.В.Гнатюк . Зошит з основ здоров'я. Київ, «Генеза»)
1). Познач, як ти вчиниш у такій ситуації.
1 варіант
      Ти прийшов до товариша, а на воротах висить табличка з написом: «У дворі злий собака!».
-          Не піду до друга.
-          Буду чекати, поки за мною вийде товариш.
-          Дам собаці їсти.
2 варіант
      Ти граєшся з кошеням. Мама кличе тебе їсти. Твої дії:
-          Одразу сяду за стіл, не миючи руки.
-          Піду їсти, тримаючи кошеня на руках.
-          Помию руки і піду за стіл.
Тест «Так чи ні»
1. Під час зустрічі з дикою твариною або змією потрібно:
а) узяти палку і спробувати захистити себе;
б)  не робити різких рухів, відійти вбік і дати їм дорогу;
в) тікати від них.
2. Як поводить себе собака, коли прагне нападати:
а) оскалює зуби та гарчить;
б) присідає, готуючись до стрибка;
в) швидко вертить хвостом.
3. Які хвороби можна отримати від бездомних котів та собак:
а) лишай, коросту, сказ;
б) кашель, застуду, грип;
в) кір, віспу, жовтуху.
4. Відгадай загадки і встанови відповідність з малюнком.
1) Молоко дає корова, з ним сім'я завжди здорова.
У корови є малятко, називається ____________. 
2) Веселитися на волі у зеленім чистім полі
разом з нами вируша невгамовне це _________.
3) В нього вуха, як пелюстки, любить моркву та капусту.
Це пухнастеньке звірятко має назву _________.
4) У нього дуже гострі ріжки і стрибучі сильні ніжки.
Гратися б йому зрання! Й тихо мека _________.

VI. Підсумок уроку
Чому небезпечно ходити у ліс самому?
Чого не можна робити у разі зустрічі з лісовими мешканцями?
Чи можна чіпати гнізда птахів? Чому?
Чи можна брати додому лісових мешканців? Чому?
Як слід поводитися у разі зустрічі з лісовими тваринами?
 

Презентація "Правила безпечної поведінки зі свійськими тваринами" 

2 клас, основи здоров'я

Немає коментарів:

Дописати коментар